הסדרי ראייה בהליך גירושין – מה הכי טוב לילדים?

ילדים

כאשר בית המשפט בוחן בקשה להסדרי שהות במסגרת הליך גירושין, קולו של הילד מקבל חשיבות רבה. טובת הילד ורווחתו יהיו העיקרון העליון של בתי המשפט, וקולו של ילד יישמע במהלך ההליכים, הנוגעים להסדרי הראייה.

למה חשוב לקחת בחשבון את קולו של הילד?

הסדרי השהות שנקבעים על ידי בית המשפט קובעים עם מי הילד עתיד לבלות, לקיים קשר או לחיות, ומתי כל אחד מהדברים הללו אמור לקרות. לעתים קרובות, הליכי גירושין ודיונים סביב הסדרי ראייה קשים לכל הצדדים הנוגעים בדבר, ופעמים רבות הילדים מרגישים לכודים באמצע.

הצדדים עשויים לרצות הסדרי מגורים או מגע שונים עבור הילד, ושמיעת קולו של הילד היא הכרחית כדי לוודא מהי טובתו. קשה לאמוד איך ילד מרגיש או היכן הוא רוצה לבלות את רוב זמנו, במיוחד בגלל שילד באופן טבעי לא ירצה להרגיז אף אחד מההורים.

לעיתים, יכולה להיות השפעה בלתי הוגנת של אחד ההורים או שניהם, אשר תערער את זכותו של ילד להשתתף ולשתף את מחשבותיו ורגשותיו לגבי עתידו. ייתכן שההורים אינם מודעים לכך שהם מעבירים את רגשותיהם לילד – ילדים יקבלו לעתים קרובות מסר חד משמעי מהבעת פנים, או שיידעו באופן אינטואיטיבי מתי ההורה שלהם כועס. 

לכן בית המשפט יבקש לשמוע את רצונותיו ותחושותיו של הילד ולהתחשב בכך בעת עריכת הסדרי הראייה.

כיצד יישמע קולו של הילד?

מבחינה היסטורית, דעות ההורים שלטו בדיונים בנושא הסדרי שהות. עם זאת, ישנה מגמה הולכת ומתפתחת ששמה את הילד במרכז. במסגרת התהליך מקפידים לתת מקום לקולו של הילד, לאפשר לו להביע את רצונותיו ורגשותיו, ולשקול את דבריו ורצונותיו בעת קביעת הסדרי הראייה.

ההחלטה סביב הסדרי השהות תתבסס בראש ובראשונה על טובתו של הילד. על מנת להגיע אל ההחלטה הנכונה, עשוי בית המשפט למנות צד שלישי, שישוחח עם שני הצדדים ועם הילד. האינטראקציה עם הילד תהיה בהתאם לגילו ולהבנתו. לילד המסוגל לגבש את השקפתו ולהבין את ההשלכות של החלטתו תינתן האפשרות לעשות זאת, והמשקל שיינתן לכך על ידי השופט יהיה תלוי בבגרות, בגיל וביכולת להבין את המתרחש.

נעשה שימוש בטכניקות ראיון שונות, המתאימות לגיל הילד, על מנת להבטיח כי נוח לו במהלך התהליך ושיוכל להביע בחופשיות את מחשבותיו ואת דעותיו. עם זאת, לא סביר שישאלו את הילד באופן ישיר עם מי הוא רוצה לחיות.

מה תפקיד ההורים בשלב זה?

ילדים עמידים, ויש להם היכולת להסתגל למצבים חדשים. עם זאת, אסור להורה להביע עמדה או לדרוש מהילד דבר מה במטרה להטות את נטייתו להסדר שהות כזה או אחר. 

הטיה מכוונת לא רק שעלולה להזיק לילד, היא גם עלולה ליצור משבר אמון ולפגוע ביציבות של הסביבה בה הוא חי, בתקופה שבה ממילא הוא עלול להרגיש שהמציאות שלו מתערערת. כל ניסיון להטות את רצונו של הילד עלול לגרום למתחים נוספים, ולא בהכרח תתרום לטובת הילד.

עם זאת, חשוב בתקופה זו להיות קשובים ומכילים, להקשיב לילד מבלי לשפוט אותו, לבקר אותו או להיפגע מדבריו. ככל שירגיש פתוח לשתף, כך תדעו שהוא מרגיש שיש לו על מי לסמוך.

חשוב לזכור, שבית המשפט מתחשב בקולו של הילד, אך פרמטרים נוספים עשויים להשפיע על החלטותיו באשר להסדרי הראייה, כאשר תמיד טובת הילד עומדת בראש סדר העדיפויות.

הסדרי שהות – מה שחשוב לדעת

הסדרי השהות נועדו לאפשר לכל אחד מהצדדים לנהל קשר רציף, חם ואוהב עם הילד. הסדרי השהות יכולים להיקבע גם לפי הסכמה משותפת של שני הצדדים וללא מעורבות בית המשפט. אולם, ללא הסדר מסודר לא ניתן לסגור את הליך הגירושין. על מנת להימנע מאי נעימות, מחלוקת וכדומה, מומלץ להחליט מראש על כל אופציה שעשויה לעמוד על הפרק גם בעתיד, כמו נסיעות לחו"ל, ימי הולדת, לינה בסופי שבוע, אירועים מיוחדים ועוד.

נהוג כי במהלך החגים זמני השהות יחולקו באופן שווה, אך במהלך חופשות, זמני השהות עשויים להשתנות ונוטים להיות גמישים יותר.

ככל שגיל הילדים עולה, הסדרי השהות עשויים להשתנות, ולא אחת נדרש לקבוע אותם מחדש. ככל שהצדדים יגלו גמישות ונכונות הדדית, כך יהיה קל ונעים יותר לילד. כל עוד שני הצדדים נותנים לטובת הילד להנחות אותם, הדרך להסכמה תהיה קלה ומהירה יותר.

לייעוץ משפטי ממוקד אנא השאירו פרטים

כפיר לולו - משרד עורכי דין

Share This Post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים משפטים מאת כפיר לולו - משרד עורכי דין וגישור

צוואה חתומה בעט נובע
עורך דין לענייני משפחה

מתי חשוב לעשות צוואה ועל מה כדאי להקפיד?

צוואה הינה מסמך משפטי שבו המצווה קובע ומסדיר למי יחולק רכושו לאחר מותו ובאיזה אופן. ניתן לערוך צוואה לפי אחד מארבעת הסוגים הבאים: צוואה בפני

עורך דין בודק הסכם גירושין
עורך דין לענייני משפחה

חשיבות הסכם גירושין

מהו הסכם הגירושין   הסכם הגירושין הינו הסכם שמסדיר ומעגן את עצם הסכמתם של בני הזוג לגירושים ומתן הגט, וכן מסדיר את כל יתר הסוגיות שנלוות לגירושים.  הסוגיות העיקריות של