חשיבות הסכם גירושין

עורך דין בודק הסכם גירושין

מהו הסכם הגירושין  

הסכם הגירושין הינו הסכם שמסדיר ומעגן את עצם הסכמתם של בני הזוג לגירושים ומתן הגט, וכן מסדיר את כל יתר הסוגיות שנלוות לגירושים. 

הסוגיות העיקריות של הסכם הגירושין כוללות את חלוקת הרכוש המשותף, קביעת משמורת הילדים והסדרי זמני השהות, ותשלומי מזונות. 

  

יתרונותיו של הסכם הגירושין  

 עקרונית, אין חובה לערוך הסכם גירושין במסגרת הליכי גירושים, אולם מומלץ מאד לצדדים לערוך כזה.  

 שכן, בהעדר הסכם גירושין, האופציה שעומדת בפני בני הזוג הינה הגשת תביעת גירושין וניהול הליכיה בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, דבר שעלול לגבות מהם מחיר יקר, תרתי משמע. לעומת זאת, הסכם הגירושין עשוי להקל באופן משמעותי ביותר על פרידתם של בני הזוג, הן מבחינה מהותית, הן מבחינה כלכלית, והן מבחינה רגשית, וזאת במיוחד כשיש להם ילדים משותפים ורכוש משותף רב ובעל ערך. 

 כידוע, קבלת ההחלטה להיפרד ולהתגרש הינה בדרך כלל הליך כואב וקשה הן לשני בני הזוג והן לילדיהם המשותפים (ככל שישנם כאלו). מדובר בהליך שטעון מאד מבחינה רגשית, ועתיר תחושות כאב ותסכול, ולעתים אף תחושות כישלון ואשמה, שנובעות מעצם ההחלטה לפרק את הבית. לא כל הליכי הגירושין כרוכים גם בתחושות כעס וסלידה בין בני הזוג, ולעתים היחסים ביניהם נשארים טובים במהלך הגירושים ואף משתפרים לאחר מכן, אולם במקרים רבים תחושות אלו קיימות בין בני הזוג, באופן שמעצים ומלבה את הקושי המובנה שמאפיין את הליכי הגירושים.  

בנסיבות אלו, ברור, איפוא, שעדיף שבני הזוג ידונו ויסדירו ביניהם יחדיו את כל הסוגיות הנלוות לגירושין, על פני ניהול קרבות מתישים ומייגעים בבית המשפט. במקרה הצורך ניתן להיעזר בתיווך של גורם שלישי (עורכי דין או מגשר), שיסייע להם להגיע להסכמות הנדרשות לטובת כל הגורמים הנוגעים בדבר, לרבות הילדים המשותפים.  

היתרונות העיקריים של הסכם הגירושין על פני ניהול ההליכים בבית המשפט הינם כמפורט להלן:  

  1. ההליכים בבית המשפט מאופיינים לעתים קרובות באווירה לוחמנית, מתריסה, ולעומתית, אשר מטבע הדברים מקשה עוד יותר על הצדדים להגיע להסכמות ביניהם ולפשרות במקרה הצורך.  
  2. ההליכים בבית המשפט כרוכים בתשלום אגרות בית משפט ושכר טרחה יקר לעורכי הדין, שהולך ומצטבר ככל שההליכים מתמשכים לאורך זמן. לפיכך, עדיף לחסוך תשלומים רבים ומיותרים אלו, ולהשקיע סכום קטן ובאופן חד פעמי לצורך עריכת הסכם גירושין בלווי ייעוץ משפטי.  
  3. הסכם הגירושין מקצר באופן משמעותי את משך ניהול הליכי הגירושין בין הצדדים, ומאפשר להם להימנע מהשפעותיו ההרסניות והמצטברות לאורך זמןולרבות הפגיעה בשמם הטוב של בני הזוג וכמובן הפגיעה הקשה ברגשותיהם של הילדים.  
  4. ניהול הליכי הגירושין בבית המשפט כפוף לשיקול דעתם הרחב של השופטים, דבר שעלול להביא לתוצאות בלתי רצויות מבחינת כל אחד מהצדדים, בשעה שעריכת הסכם הגירושין מאפשרת לצדדים לקבוע את תנאיו כראות עיניהם ולפי רצונם (בכפוף לכללי ההגינות, תום הלב, ועקרון טובת הילד, כמובן). בנוסף, ההליכים שמתנהלים בביתי המשפט, כפופים להוראות הדין המהותי, כללי סדרי הדין, ודיני הראיות, דבר שמגביל את החופש של הצדדים ומגביר את נוקשות ההליכים הללו. לעומת זאת, עריכת הסכם הגירושין פטורה מההוראות הללו ועל כן באפשרותה להעניק גמישות רבה לצדדים במסגרת ניהול המו"מ ולהגביר את הסיכויים להשגת הסכם מיטבי עבורם.  

עורכות דין מעבירות תיק מול שופט

אישור הסכם הגירושין  

 למרות שהסכם הגירושין מתנהל בדרך כלל מחוץ לכתליו של בית המשפט, אזי כדי שהוא ייכנס לתוקף, אין די בחתימתו על ידי הצדדים, אלא יש גם לאשר אותו על ידי  בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, וזאת לפי סעיף 2 לחוק יחסי ממון, התשל"ג-1973.  

 אישור ההסכם לא יעשה באופן אוטומטי על ידי הערכאות הללו, אלא רק לאחר ששופטי בית המשפט או דייני בית הדין בדקו ווידאו היטב שבני הזוג עשו את ההסכם מרצונם החופשי והמלא, ומתוך הבנה של משמעותו ותוצאותיו. בנוסף.  לשם כך עליהם לבדוק, בין היתר, שההסכם איננו מקפח את זכויותיהם של הילדים המשותפים וכמובן את הזכויות של כל אחד מבני הזוג.  

 אישור ההסכם על ידי הערכאות השיפוטיות הללו נועד להבטיח שתנאי ההסכם שנערך בין הצדדים הינם תנאים הוגנים ומאוזנים, להבדיל מתנאים שהושגו חלילה עקב הפעלת לחץ בלתי הוגן וניצול מצוקה של אחד מבני הזוג. יתרה מכך: אישור ההסכם אף מקנה לו תוקף של פסק דין, דבר שמאפשר לאכוף אותו במקרה של הפרה כשם שאוכפים פסק דין, ולרבות באמצעות לשכות ההוצאה לפועל.  

 

עורך דין גירושין כפיר לולו

משרד עורכי דין כפיר לולו הינו משרד מוביל בדיני משפחה ובעל ניסיון בייצוג בערכאות משפטיות כגון בתי המשפט לענייני משפחה, בתי הדין הרבניים וכן ערכאות הערעור דוגמת בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון.

עו"ד כפיר לולו חרט על דיגלו להיות מעורב באופן אישי בכל תיק אשר מתנהל אצלו תוך ליווי אישי וצמוד של הלקוח עד לתוצאה הטובה ביותר

לייעוץ משפטי ממוקד אנא השאירו פרטים

כפיר לולו - משרד עורכי דין

Share This Post

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מאמרים משפטים מאת כפיר לולו - משרד עורכי דין וגישור

צוואה חתומה בעט נובע
עורך דין לענייני משפחה

מתי חשוב לעשות צוואה ועל מה כדאי להקפיד?

צוואה הינה מסמך משפטי שבו המצווה קובע ומסדיר למי יחולק רכושו לאחר מותו ובאיזה אופן. ניתן לערוך צוואה לפי אחד מארבעת הסוגים הבאים: צוואה בפני

עורך דין בודק הסכם גירושין
עורך דין לענייני משפחה

חשיבות הסכם גירושין

מהו הסכם הגירושין   הסכם הגירושין הינו הסכם שמסדיר ומעגן את עצם הסכמתם של בני הזוג לגירושים ומתן הגט, וכן מסדיר את כל יתר הסוגיות שנלוות לגירושים.  הסוגיות העיקריות של